Halliburton - Po stopách dobrodruha

Kód: 160
249 Kč –30 %
Halliburton - Po stopách dobrodruha
249 Kč –30 % 174 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

Richard HALLIBURTON (* 1900, Brownsville, Tennessee, USA, † 1939, Tichý oceán), americký světoběžník, novinář a spisovatel se s oblibou vydával na dobrodružné cesty do tehdy málo známých částí světa a své zážitky, často okořeněné fantazií, sepsal do řady knih. V roce 1925 se objevila Halliburtonova první cestopisná kniha Královskou cestou za romantikou (česky 1948). Po ní následovala další díla: Nádherné dobrodružství (1927, česky 1939), Za novými světy (1929, česky 1936), Létající koberec (1932, česky 1937) a Sedmimílové boty (1935, česky 1948). Zejména na dětské a dospívající čtenáře se Halliburton zaměřil ve svém posledním dvousvazkovém díle Book of Marvels (Kniha zázraků) – The Occident (Západ, 1937) a The Orient (Východ, 1938, česky nevyšlo).

V českém prostředí bylo dílo Richarda Halliburtona dobře známé už v době před druhou světovou válkou. Leckdy bláznivé příběhy amerického dobrodruha si v Československu udržely oblibu a vycházely i po roce 1945. Čeští čtenáři tak mají přístup téměř k celému Halliburtonovu dílu a díky výboru Po stopách dobrodruha už také k části jeho korespondence.

Ctitelům Halliburtonových cestopisů otevírá Po stopách dobrodruha zcela nový pohled na úspěšného spisovatele. Autor dopisů se zdá být autentičtějším Halliburtonem než dobrodruh ve vodách Panamského průplavu či na hřbetě slona překonávajícího v Hannibalových stopách Alpy. Na jedné straně lze v textech listů sledovat racionální a cílevědomou cestu ke splnění pisatelových snů a plánů (což kontrastuje s hojně zastávaným názorem tehdejší americké literární kritiky, která Halliburtonovy knihy vnímala jako dílo impulzivního, dětinského jedince), na druhé straně je v dopisech také vidět jeho hluboký vztah především k rodičům, ale i blízkým přátelům, kterým se „vypisoval“ ze svých dojmů, myšlenek, frustrací i radostí. Korespondence dává tušit rozporuplnou osobnost trpící častými výkyvy nálad, úzkostmi i mániemi. Místy je natolik osobní a důvěrná, že žánrově hraničí s autobiografií.

Knihu přeložila Hana Bortlová-Vondráková, ilustracemi ji doprovodila Anna Ruizlová. Předmluvu sepsal Josef Opatrný. 184 stran.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ostatní vydané tituly
Hmotnost: 0.5 kg