Autoři

Lukas MusilLUKÁŠ MUSIL
Lukáš Musil  (1981) je publicistou, pro nějž je letecká doprava nejen koníčkem, ale i povoláním. Pracuje v odvětví letecké nákladní dopravy tzv. carga. Vystřídal různé pozice ve společnostech Menzies Aviation a Air France-KLM Cargo, dnes pracuje pro společnost R-BAG. Od roku 1999 provozuje internetové stránky zabývající se dopravními letadly www.czechairliners.net.

 

J. JilikJIŘÍ JILÍK
Jiří Jilík, PaedDr., (1945), narodil se v Praze, ale od dětství žije na Slovácku, v Uherském Hradišti. Novinář, publicista, scénárista, folklorista. Většinu aktivního života působil jako redaktor nebo šéfredaktor v regionálním tisku a nakladatelství (Moraviapress, Malovaný kraj, Slovácké noviny). Je autorem nebo spoluautorem bezmála tří desítek knih a publikací v širokém  žánrovém rozpětí (beletrie, knížky pro děti, literatura faktu, novinářské žánry atd.)

 

b--zizlavskyBOŘEK ŽIŽLAVSKÝ
Bořek Žižlavský(1962), sběratel, fotograf, spisovatel a publicista, člen České archeologické společnosti, předseda Historické společnosti Starý Velehrad a spoluzakladatel Spolku podporovatelů historie Buchlovic. Je autorem nebo spoluautorem dvou desítek publikací o Chřibech a stovek časopiseckých a novinářských článků o historii a archeologii tohoto pohoří na pomezí Slovácka a Hané. Vedoucí osobnost Expedice Chřiby, spolku nadšenců, kteří se věnují dokumentaci přírodních a historických památek regionu.

 

Miroslav KobzaMIROSLAV KOBZA
Miroslav Kobza (*1969) se narodil a žije v Zábřeze. Původním povoláním elektrotechnik, od roku 1993 pracuje jako novinář.  Od roku 2002 působí v Českém rozhlase Olomouc. Kromě publicistiky se věnuje i dokumentární tvorbě.  Je autorem několika rozhlasových her a četeb, píše také písňové texty.  Společně s Irenou Šindlářovou napsal knihy Tepny krajiny, Řeky Moravskoslezského kraje a Putování krajinou studánek a pramenů.

 

Stanislav Burachovic-foto RiesovaSTANISLAV BURACHOVIČ
Historik a publicista PhDr. Stanislav Burachovič se narodil 13. října 1950 v Karlových Varech. Od roku 1976 je odborným pracovníkem Muzea Karlovy Vary. Specializuje se na vlastivědu a kulturní dějiny Karlových Varů a Karlovarského kraje. Těžištěm jeho badatelského zájmu jsou památky a umění v regionu západočeských lázní, rudné hornictví v Krušných horách a ve Slavkovském lese, vlastivědné písemnictví Karlovarska, národopis bývalého Loketského kraje, historie lázeňství v česko-moravských  zemích a  česko-sudetoněmecké vztahy.

 

h_klimek-foto1HYNEK KLIMEK
Hynek Klimek se narodil roku 1945 v Praze. Od roku 1978 žil v Českých Budějovicích a po roce 2006 převážně na Šumavě, kde se na jaře roku 2012 usídlil natrvalo. Původním povoláním stavební technik se stal v lednu 1990 novinářem a zůstal jim patnáct roků. Poté se rozhodl pro svobodné povolání literáta - publicisty. Po více než sedmi letech se k novinařině dočasně vrátil na čtyři a půl měsíce. Od prosince 2012 je opět svobodný literát – publicista

 

J. Bauer AJAN A. BAUER
(nar. 11. dubna 1945 v Jihlavě) vstoupil do literatury v roce 1964 v Českých Budějovicích na stránkách studentského časopisu Dialog, který spoluzakládal. Původním vzděláním je zemědělský inženýr, čtyři desítky let pracoval jako novinář. Knižně debutoval v roce 1978 populárně naučnou publikací „Uživí naše planeta lidstvo?“. Od té doby vydal přes 130 knih a na dalších se autorsky podílel.

 

Otomar DvorakOTOMAR DVOŘÁK
nar. 14.ledna 1951 je český spisovatel, novinář, scénárista, dramatik, textař a příležitostný herec, člen Obce spisovatelů. Vystudoval filmovou dramaturgii na FAMU v Praze, několik let pracoval jako televizní redaktor (v TV Prima), jako dramaturg v proslulém pražském hudebním divadle Semafor (1987-89) a v Městském divadle Zlín, pro které v roce 1993 napsal jeden z prvních původních českých muzikálů Frankenstein (s hudbou Milana Nytry).

 

Lubos Y. KolacekLUBOŠ Y. KOLÁČEK
Spisovatel – autor více než třiceti knih; novinář a publicista (redaktor, reportér, šéfredaktor); filmový, televizní a rozhlasový scénárista; básník, fotograf, (příležitostný herec a moderátor). Dlouholetý člen Syndikátu novinářů; člen Klubu autorů literatury faktu, kolektivního člena Obce spisovatelů ČR (KALF) – zde držitel prestižních cen Miroslava Ivanova (2008, 2015) a Mezinárodní ceny Egona Ervína Kische (2015), viceprezident České zeměpisné společnosti.

 

Jirina DolezalovaDoc. Dr. JIŘINA DOLEŽALOVÁ, CSc. 
(1936-2009)
vysokoškolská pedagožka, publicistka, redaktorka a spisovatelka

 

Hrych027PhDr. ERVÍN HRYCH
(1929-2015)
absolvent Filosofické fakulty University Karlovy, literární vědec, historik a filolog, posléze redaktor, literární kritik a překladatel.